Spawn-t sokszor említettem már korábbi írásaimban, bejegyzéseimben és többször is úgy utaltam rá, mint az egyik kedvenc „szuperhősömre”. Akárcsak az Ezüst Utazó esetében, a titok, vagyis a népszerűségének kulcsa a karakter szokatlan koncepciójában rejlik. Spawn ellentmondásos hős vagy az ellentmondások hőse? Nehéz kérdés és a válasz nem is olyan egyszerű, mint amilyennek sok esetben látszik. Spawn, akárcsak Hellboy igen fiatal karakternek tekinthető, alig 20 éves pályafutása 1992. májusában kezdődött, s alkotójának, Todd McFarlene-nek hála igen hamar elismert, felkapott hőssé vált. Az Image Comics egyik húzónevéről beszélünk, ami bár nem egy hullámvölgyön van már túl, népszerűsége a kitartó rajongóknak hála töretlen maradt az elmúlt évek folyamán.Spawn életében Albert "Al" Francis Simmons néven látta meg a napvilágot, hogy aztán Detroit-ban felcseperedve az Amerikai Egyesült Államok Tengerészgyalogságához csatlakozzon s végül a CIA szervezeténél kössön ki. A CIA-nál aztán Jason Wynn egy speciális, titkos osztagba toborozza, akik főleg bérgyilkosságokra szakosodtak. Al, mint a kormány bérgyilkosa rendkívül hatékonyan végzi áldozatos munkáját, ám idővel kétkedni kezd s kérdéseket tesz fel főnökének a gyilkosságokat illetően. Wynn nem szereti a kérédéseket, elrendeli Al likvidálását és egy botswanai bevetés alkalmával saját osztagának tagja, Chapel orvul meggyilkolja őt. Simmons lelke az életében elkövetett gonoszságok hatására a Pokolra kerül, ahol aztán egyezséget köt a Pokol egyik teremtményével, Malebolgiával. Felesége iránt érzett túlzott szeretete miatt nem nyugodhat, míg nem láthatja őt utoljára, s az alku értelmében ezért a Pokol szolgálatába szegődik. Az alku további részét képezi, hogy a jövőbeli Armageddon során ő fogja vezetni a Sötétség Seregeit a Mennyország ellenében és a Földön gonosz lelkek gyűjtésével tovább gyarapítja a vezetése alá rendelt sereget, amíg végül elérkezik az idő. Simmons ezután a Földön, egy bűzös sikátorban ébred s igen homályos emlékei vannak előző életéből. Eltorzult, bőr nélküli testét egy furcsa uniformis takarja, mely mint kiderül, maga is egy élő organizmus, a K7-Leetha. Egy nekroplazmából álló szimbióta, egyenesen a Pokolból, ami közvetlenül Simmons központi idegrendszeréhez csatlakozik és amely egyenesen Simmons szintén nekroplazmából álló testéből táplálkozik. A köpeny és a láncok szintén a szimbióta részét képezik és a ruha eszméletlen viselőjét is megvédi az esetleges támadásoktól. Véges, pokolbéli erővel is rendelkezik, mellyel többek között emberi külsőt is felvehet. Spawn szájából számtalanszor elhangzik a mondat, miszerint: Nem ölheted meg azt, ami már amúgy is halott. Ami igaz is, egy alkalommal kitépik a szívét, de mivel esetében a szervek semmiféle funkcióval nem rendelkeznek, ezért aztán nem veszi a szívére a dolgot.
Spawn számára hamarosan kiderül, hogy halála és temetése óta 5 év telt el, egykori felesége Wanda a legjobb barátjához, Terry Fitzgerald-hoz ment feleségül és azóta már egy kislányuk is született, akinek Cyan a neve. Neki és feleségének sosem lehetett gyermeke ( ami a későbbiekben cáfolva lesz ) és szembesülve azzal, hogy egy torz lénnyé lett és hogy hirtelen felbukkanásával nem tehet tönkre egy boldog családot, a város sikátorainak egyikébe veti magát, ahol az ott székelő hajléktalanok befogadják. A későbbiekben királyukká választják, és a hajléktalanok saját, csontokból és hullákból álló trónt is emelnek neki. Spawn-t már csak a bosszú élteti, a bosszú Jason Wynn ellen, aki elrendelte a megölését és tönkretette az életét. Persze a helyzet korántsem ilyen „egyszerű”, Malebolgia nem felejti el emlékeztetni Spawn-t az alkura és ennek betartása érdekében egy másik pokolbéli teremtményt is a Földre küld, hogy figyelje, egyszesmind felügyelje Spawn evilági tevékenységét, nevezetesen egy démont, a Bohócot. A Bohóc a későbbiekben egyik legádázabb nemezise lesz, aki még egykori családját sem kíméli. Spawn szembeszáll Malebolgiával és a szolgálat helyett igyekszik megvédeni az embereket, családját és a hajléktalanokat a Pokol démonaitól, a gonoszságtól és az emberiségre törő szörnyűségektől. Ezek alapján úgy tűnhet, hogy Spawn a jófiúk közé tartozik, ám mégsem mondhatjuk ezt, lévén sokszor csak önös érdekből cselekszik, tetteiért cserébe megváltást és megbocsátást remélve. Célja, hogy egyszer saját valójában visszatérhessen családjához, s hogy legjobb barátját eltávolítsa felesége mellől, nomeg hogy keresztbe tegyen a Pokol terveinek. Persze jó dolgokat is véghezvisz, példának okáért egy szadista apa elől megment két gyereket, egy brutális gyerekgyilkost is a másvilágra küld ( aki később visszatér és több ember halálát okozza ). Két nyomozó, Sam és Twitch is bekapcsolódik a történetbe és vica versa segítik egymást Spawn-al. A Mennyországnak is megvannak a maguk szolgái, harcosai, s egy képzett harcost küldenek Spawn ellen, nevezetesen egy Angela nevű angyalt. Többször is összetűzésbe kerülnek egymással, míg végül egymás oldalán harcolnak tovább a Menny és a Pokol teremtményei ellen, felismervén, hogy az emberi életek mit sem számítanak a két oldalnak és hogy az emberek csupán feláldozható bábuk egy hatalmas sakktáblán.
Az Apokalipszis és négy lovasa szükségszerűen eljön és Spawn a Pokol és a Menny teremtményeivel harcolva, egyfajta harmadik félként megmenti az világot a pusztulástól, lezárva a Menny és a Pokol Földre nyíló kapuit. Persze semmi sem lehet tökéletes és a Pokol új utak után kutat. Az már most látszik, hogy a történetvezetés brilliáns, mindig van valami apró csavar, az Apokalipszis pedig hatalmas eseménynek számít a történet folyamán. McFarlene rajzai szenzációsak, talán senkinek nincsenek olyan elborult ötletei, mint neki. A Spawn képregényekre jellemző a szokatlan keretezés, a változatos panelszámok vagy az egész oldalra kiterjedő, aprólékos rajzok. A brutalitás szükségszerű, egy ilyen sötét atmoszférájú, kegyetlen világban nincs mód finomkodásra. Spawn szokatlan karakter, életében kegyetlen ember volt, aki parancsra gyilkolt és aki, mint a későbbiekben kiderül, a saját feleségére is kezet emelt. Gyermeke is lehetett volna, ha nem üti meg úgy feleségét, hogy az elvetél. Mindezzel és a további, elfojtott emlékeivel szembesülve megváltást sem remélhet, a büntetése kegyetlen, ám jogos s ezt ő is érzi. A gonoszság és a jóság tehát nem csak a Pokol és a Menny örökéletű szembenállásában, hanem Spawn lelkében is megmutatkozik és kihat az egész történetre. Sokáig egyetlen kapcsolat a családjával Wanda vak nagyanyja, aki hiszi, hogy Simmons valójában egy angyal és hogy segíteni jött az emberiségnek. Sokszor a kettejük meghitt beszélgetése lendíti át Spawn-t a holtponton. Természetesen film is készült a képregény nyomán az Ivadék címmel 1997-ben, igaz igencsak vitatható eredménnyel, köszönhetően a már akkor is elmaradottnak számító speciális effekteknek és a gyenge színészi játéknak. 1997-ben hazánkban is kiadásra került Spawn képregény, amely azonban az Image Comics-al folytatott, megfeneklett tárgyalásoknak köszönhetően 1999-ben, 18 szám után megszűnt. Spawn mindenképpen érdekes, üde színfoltja a képregények világának. Ellentmondásokkal teli, késő 20. századi karakter, aki valamilyen morbid módon mégis kedvelhető.
Spawn
2012.07.30. 10:32
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://napicomx.blog.hu/api/trackback/id/tr334684812
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek