A képregények Platinum korszaka az 1800-as évek első felétől egészen a 1900-as évek első feléig, pontosabban 1938-ig húzódik, tehát valójában kicsivel több, mint 100 évet ölel fel. E korszak valójában a pár kockás, narratív leírások vagy rövid párbeszédek kísérte comic stripek aranykora, melyek általában humoros történetek elmesélésére voltak hivatottak. Ezen művek nagyrészt újságokban jelentek meg, akárcsak napjainkban a Garfield, Snoopy vagy a Kázmér és Huba. 1833-ban már összegyűjtve, könyv alakban is terjesztettek comic stripeket. Az első jelentősebb alkotás Rodolphe Töpffer ( 1799-1846 ) svájci származású tanár, festő és karikatúrista nevéhez fűződik, akit gyakorlatilag az első modern képregényalkotónak tekintünk azóta is. Az első, Amerikában megjelent nyomtatott képregény Töpffer tollából a The Adventures of Obadiah Oldbuck volt, amely 1842. szeptember 14.-én jelent meg egy újfajta nyomtatási eljárás használatával. ( megjegyzendő, hogy Svájcban és Európában több nyelven már 1837-ben megjelent ugyanezen képregény ).Az első, komoly nemzetközi sikereket elért észak amerikai képregény Palmer Cox The Brownies: Their Book című műve volt, amely 1887-ben jelent meg nyomtatásban. Az első képregény magazin az Egyesült Államokban 1897-ben jelent meg a G. W. Dillingham Társaság jóvoltából s a The Yellow Kid in McFadden's Flats címet viselte. Yellow Kid megalkotója Richard F. Outcault, aki ezáltal létrehozta az első modern értelemben vett képregényhőst. A magazin 196 oldalas volt, természetesen fekete-fehér kivitelben, mindezért kereken 50 centet kértek el. A Platinum korszakot sokan a The Yellow Kid debütálásától, vagyis 1897-től számítják és a The Adventures of Obadiah Oldbuck-ot és Palmer Cox alkotását a Victoriánus korszakba sorolják, bár szerintem ez már csak szőrszálhasogatásnak tekinthető, de legyen így.
1899-ben megjelenik a Funny Folks képregényújság, majd 1901-ben kiadják a The Blackberries-t, ami a világ első teljesen színes képregény kiadványa lett. Innentől kezdve jelentősen felgyorsulnak az események, 1910-ben a Mutt and Jeff, majd 1919-ben a Bringing Up Father is megjelenik. 1922 fontos évszámnak tekinthető, hiszen ekkor adták ki a sokat mondó Comic Monthly-t, az első rendszeres, havi megjelenésű képregény magazint, az addig kiadott képregények évenként jelentek meg csupán. 1929-ben a Dell Kiadó jóvoltából megjelenik a The Funnies, amely szombatonként jelent meg és összesen 36 számot élt meg. 1933-ban jelenik meg a Funnies on Parade képregényújság, amiben már hirdetések és reklámok is megjelentek. 1934-ben debütál a Famous Funnies: A Carnival of Comics és a DC Comics képregénykiadó vállalat is ekkor kezdi meg működését. A DC Comics első sikere a New Fun ( 1935 ) magazin volt, melynek októberi, 6. számában ismerhette meg a közönség a Jerry Siegel és Joe Shuster párost. Azt a Jerry Siegel-t és Joe Shuster-t, akiknek a világ első és mindmáig legnagyobb hatású szuperhősét, Superman-t és ezzel együtt a képregények egy új korszakának beköszöntét, az Arany kort köszönhetjük.
1937 márciusában a DC megjelentette a Detective Comics első számát, amelyben a későbbiek folyamán Batman is debütál. Látható, hogy a Platinum korszak képregényei még igencsak kísérletezgető jelleggel jelentek meg, a piac sem bizonyult még ekkor olyannyira szűknek, a kiadványok célközönsége pedig egyértelműen a gyermekek voltak. Mégsem mehetünk el szó nélkül jelen korszak mellett, hiszen ezek a kezdeti évek termelték ki a zseniális Siegel/Shuster párost és a DC vállalatot is, ami jelenleg milliós eladásokkal a háta mögött a világ egyik legnagyobb képregénykiadó vállalatává nőtte ki magát.
Korai évek avagy a Platinum korszak ( 1897-1938 )
2012.08.10. 12:21
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://napicomx.blog.hu/api/trackback/id/tr674703510
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek