A laikusok számára a képregénygyűjtés csupán abból áll, hogy megveszem az aktuális számot, elolvasom majd bedobom a sarokba. Igen ám, de a képregények sérülékenyek és a valódi gyűjtő gondoskodik arról, hogy az állapotuk megfelelő legyen és esetleg az utókor , vagy legalábbis a következő generáció is élvezhesse azt. Egyértelmű, hogy minden olvasás előtt alaposan kezet kell mosnunk és lapozáskor figyelnünk kell, nehogy szakadás legyen a vége. Csakúgy, mint a bélyeggyűjtőknek, a képregényeseknek is rendelkezésére állnak különféle eszközök a gyűjtéshez. A füzeteket elhelyezhetjük képregénytároló tasakokban, melyek speciális anyagból, több méretben készülnek, és amelyek megvédik a képregényeket az esetlegesen bekövetkező , nem kívánt sérülésektől. Ilyen sérülések lehetnek a borítók kopása, hiszen ha egymásra/egymás mellé helyezzük őket, akkor elkerülhetetlen a súrlódás és így a borítók kopása illetve a szakadás. Másrészt a levegőben lévő anyagok szintén károsíthatják a füzetet, kémiai reakciók játszódhatnak le, amelynek eredményeként a füzet lapjai besárgulhatnak, a festék pedig kifakulhat, tovább rontva így a képregény általános állapotát. A legjobb minőségű ( és egyben legdrágább ) tasak a Mylar tasak, amely egy speciális poliészterfólia. Ezt csak relatíve értékes füzetek tárolására javaslom, mert az ára elég magas. Szeretett képregényünk most már tasakban van, de még nem dőlhetünk elégedetten hátra. Mivel csak a füzetünk van a tasakban, nincs ami kitámassza azt illetve ha állítva tároljuk, akkor a sarkok sérülhetnek.
Nem kell aggódni, van erre is megoldás, mégpedig a Comic Board, ami egy vékony, általában fehér színű kartonlap, amely merevítőként szolgál és nem hagyja elcsúszni a tasakban tárolt képregényt. Szintén többféle méretben elérhető, általában 100-as csomagban árulják. A csomag ára elég húzós elsőre, de megéri az árát. A legtöbb ma árult ilyen kartonlap úgynevezett Acid-free megnevezést kapott. Ez arra utal, hogy egy különleges bevonattal van ellátva, amely megakadályozza, hogy a kartonlapból maró hatású anyagok szabaduljanak fel, amelyek károsíthatják a vele együtt tárolt képregényt, sárgulást okozva annak belső oldalain. Mint láthatjátok, nem alkalmas minden mezei kartonlap a tárolásra.
Ha minden megvan, akkor a képregényt ráfektetjük a kartonlapra és együtt becsúsztatjuk a tasakba őket, majd a tetejét hátrahajtjuk és leragasztjuk azt. A ragasztásnál érdemes figyelni arra, hogy ha ki akarjuk venni a füzetet a későbbiekben, nehogy beleakadjon a ragasztócsíkba, mert akkor szakadás lehet a vége. Igen ám, de miben tároljuk a becsomagolt képregényeket? Mint mindenre, erre is van megoldás: képregénygyűjtő doboz.
Ezek a dobozok 50,100,200 db képregény befogadására alkalmasak, speciálisan méretre tervezettek. Az áruk olyan 4000-7000 Ft ( Ebayen 26 dollár körül) környékén mozog a befogadott képregények számától függően. Csináld magad dobozok, amelyeket össze kell hajtogatnunk és amelyek biztonságban tartják szeretett képregényünket. A füzeteket állítva helyezhetjük bele, akár még címkét is ragaszthatunk rájuk. Fontos, hogy a doboz sötét , ezáltal elzárja a fényt a képregényektől, megakadályozva a napfény fakító hatását. Mondanom sem kell, hogy ezután bátran tárolhatjuk képregénygyűjteményünket maximális biztonság mellett, bár még mindig nem mindegy, hogy hol. Fűtőtest mellett, dohos pincében, párás helyiségben nem célszerű tárolni őket. De ez már rátok van bízva…
Utolsó kommentek